Logopedia
Gimnastyka buzi i języka, czyli parę słów od logopedy Przedszkola.
"Dziecko musi się uczyć mowy. Uczy się jej od otoczenia. Nie wolno czekać, musimy działać!"
L. Kaczmarek
Zajęcia grupowe służą rozgrzewce aparatu artykulacyjnego, a także pracy nad integracją mowy z pracą motoryki małej (ręki), a także słuchu fonemowego (odpowiedzialnego między innymi za różnicowanie głosek). Dzieci pracują nad wydłużeniem fazy wydechowej, same wykonują różne pomoce, które służą pracy nad prawidłowym oddychaniem. Podczas zajęć mamy dwie zasady: wszyscy wykonujemy ćwiczenia buzi z uśmiechem na ustach i na miarę swoich możliwości, nie rywalizując. Każdy aparat artykulacyjny jest inaczej zbudowany, przez co każde z dzieci może wykazać się w innych ćwiczeniach, a spotykamy się po to, aby doskonalić umiejętności i przygotować narząd mowy do prawidłowego, poprawnego mówienia w przyszłości.
Aby dziecko mogło funkcjonować w społeczeństwie jak najlepiej, musimy zadbać, aby przyswoiło mowę wraz z wielością nazw rzeczy, które nas otaczają w codziennym świecie. W wieku przedszkolnym, dziecko błyskawicznie czerpie wiedzę o otaczającej rzeczywistości, a masą pytań, które nam zadaje (co czasami irytuje rodziców), pokazuje jak bardzo interesuje się tym co go otacza.
Pamiętajmy o tym, aby nie mówić do dziecka "dziecinnym językiem". Często popełniamy błąd mówiąc do dziecka spieszczonym językiem, lub nazywając rzeczy za pomocą dźwięków. Nie możemy mówić do dziecka zamiast "samolot" - "eoeo", czy zamiast "auto" - "brum brum". Uczmy dziecko od najmłodszych lat wypowiadać się nazwami takimi jakimi są one w rzeczywistości! Nie bójmy się mówić: "To jest auto, samochód". To wszystko po to, abyśmy nie dziwili się potem słysząc od naszego dziecka "Tam hau hau, eoeo, bum".